Kara łączna

Wyrok łączny - Prawo karne

W sytuacji, gdy sprawca popełni kolejne przestępstwo tego samego rodzaju, zanim jeszcze zapadnie wyrok za przestępstwo pierwsze, można orzec tak zwany wyrok łączny. Taką karę ustala sąd, łącząc wszystkie przestępstwa i wykroczenia w jedną całość.

Wyrok łączny jest wydawany z urzędu lub też na wniosek skazanego, jego adwokata, bądź na wniosek prokuratora. Kara z wyroku łącznego niejednokrotnie może być łagodniejsza w przeciwieństwie do kar za popełnione z osobna przestępstwa.

Kara łączna

W sytuacji, gdy sprawca popełni dwa lub więcej przestępstw w krótkich odstępach czasowych, nim zapadnie pierwszy wyrok za jedno z tych przestępstw, sąd orzeka karę łączną.
Minimalna kara, jaką sąd może wymierzyć w wyroku łącznym, może równać się najwyższej z kar z jednego z wyroków podlegających połączeniu. Sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonej za poszczególne przestępstwa do ich sumy.
Warto wspomnieć, iż łączyć można za sobą kary pozbawienia wolności z karami ograniczenia wolności. W takiej sytuacji kara ograniczenia wolności przeliczana jest na karę pozbawienia wolności, a jeden miesiąc ograniczenia wolności odpowiada 15 dniom jej pozbawienia.
Sąd po przeprowadzeniu rozprawy ma obowiązek wydać orzeczenie o wyroku łącznym. Wyrok taki podlega zaskarżeniu apelacją, zażaleniem przez skazanego lub adwokata, bądź prokuratora.

Adwokat Łódź - Prawo karne

Adwokat Maciej Migus z Kancelarii Prawnej z Łodzi oferuje pomoc z zakresu prawa karnego, w tym w sprawach dotyczących wyroku łącznego. Aby dowiedzieć się więcej i zaczerpnąć porady prawnej oraz otrzymać pomoc adwokata w kwestii możliwości uzyskania kary łącznej, zapraszamy do kontaktu!


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO KARNE

Telefon do Kancelarii

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.
Zapoznaj sie z polityką cookies >>

X