Odszkodowanie a zadośćuczynienie
Odszkodowanie związane jest szkodą majątkową, a więc szkodą, która jest wartością aktywną pieniężną. Uprawniony do jego dochodzenia jest ten, kto szkodę odniósł (poszkodowany).
Wypadki, w których udział biorą kierowcy samochodów oraz rowerzyści, to dość powszechny problem. Zderzenia rowerzystów z pojazdami na ulicy zdarzają się szczególnie w okresie wiosenno-letnim, lecz i w zimie niejednokrotnie dochodzi do tego typu wypadków. Czy rowerzyście, który został potrącony przez samochód, należy się odszkodowanie? Jeśli tak, jak można się o nie ubiegać i na jaką kwotę można liczyć?
Jeżeli rowerzysta poruszał się zgodnie z przepisami, jadąc po ścieżce rowerowej, to nie on poniesie odpowiedzialność za wypadek, do którego doszło. Winny będzie tu zatem kierowca samochodu, który zobowiązany zostanie także do wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu.
W przypadku, gdy rowerzysta został potrącony na pasach lub nie posiadał przy sobie wymaganego oświetlenia, które ułatwia jego widoczność wieczorami i nocą, stosuje się tak zwane przyczynienie. Oznacza to, że rowerzysta otrzyma odszkodowanie, lecz będzie ono znacznie niższe, gdyż częściowo przyczynił się on do zaistniałego wypadku, dopuszczając się uchybienia.
Rowerzysta, który został poszkodowany w wypadku, ma prawo dochodzić swoich roszczeń z OC sprawcy. Jeżeli właściciel samochodu z jakiegoś powodu nie wykupił ubezpieczenia OC, odszkodowanie rowerzyście wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zdarza się również tak, że wypadek rowerzysty może nieść za sobą nie tylko szkody materialne, czyli na przykład uszkodzenie pojazdu lub ubrania, bądź szkody fizyczne, w tym przypadku uszkodzenie ciała. Kierowca roweru może doznać także uszczerbku na zdrowiu psychicznym, na który wpływ miał niespodziewany wypadek. W takiej sytuacji rowerzysta ma prawo ubiegać się nie tylko o odszkodowanie, ale także zadośćuczynienie.
Jeżeli wypadek był ze skutkiem śmiertelnym, rodzina zmarłego rowerzysty również ma prawo do zadośćuczynienia na krzywdę, jaką im wyrządzono. Bliscy mogą wówczas ubiegać się o zwrot kosztów leczenia, zwrot kosztów pogrzebu oraz rekompensaty za śmierć członka rodziny.
Warto zgłosić się o pomoc do naszej Kancelarii Adwokackiej z Łodzi lub Zgierza. Oferujemy Państwu profesjonalną pomoc ze strony doświadczonego adwokata, który specjalizuje się między innymi w sprawach o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie.
Odszkodowanie związane jest szkodą majątkową, a więc szkodą, która jest wartością aktywną pieniężną. Uprawniony do jego dochodzenia jest ten, kto szkodę odniósł (poszkodowany).
W przypadku, gdy jako strona poszkodowana w wypadku samochodowym, ubiegamy się o odszkodowanie z OC sprawcy, winniśmy otrzymać należne odszkodowanie bez względu na to, czy szkoda została już naprawiona, czy też nie...
Co zrobić, gdy już doszło do wypadku, którego "sprawcą" był właśnie krzywy chodnik? Czy można w takiej sytuacji wystąpić o odszkodowanie? Sprawiedliwy wyrok Sądu z pewnością orzekałby na korzyść poszkodowanego...
Czy rowerzyście, który został potrącony przez samochód, należy się odszkodowanie? Jeśli tak, jak można się o nie ubiegać i na jaką kwotę można liczyć?
Jak wygląda odpowiedzialność odszkodowawcza w przypadku, gdy za szkodę odpowiada dziecko?