Rękojmia

Rękojmia

Rękojmia, to, innymi słowy, odpowiedzialność ciążąca na sprzedawcy, a chroniąca kupującego w przypadku, gdy zakupiona rzecz ma wady fizyczne, które wpływają na jej wartość. W Kodeksie cywilnym znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące szeroko rozumianego pojęcia wady fizycznej przedmiotu. Zakupiony produkt jest niezgodny z umową, na przykład, gdy zostanie wydany w niekompletnym składzie lub też nie ma takich właściwości, o jakich zapewniał sprzedawca.

Rękojmia a przedmioty używane

Czy rękojmia obejmują także przedmioty używane, które bardzo często są obiektem sprzedaży? Co w sytuacji, gdy niedługo po zakupie, do sprzedawcy zgłosi się niezadowolony klient, który rozczarował się stanem zakupionego produktu?

Rękojmia jak najbardziej obejmują także przedmioty używane, lecz sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, aniżeli w przypadku produktów zupełnie nowych. Decydując się na zakup na przykład używanego samochodu, warto mieć na uwadze, że jego wady mogą wynikać po prostu ze zużycia, a zatem niekoniecznie można uznać to, za naruszenie umowy między klientem a sprzedawcą. Warto pamiętać, że kupno używanej rzeczy zawsze ciągnie za sobą pewne ryzyko. Produkt po dłuższym czasie jego użytkowania może w naturalny sposób ulec uszkodzeniu, a w takim wypadku nie ma podstaw do przyjmowania odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Nawet niewielkie użycie produktu zmniejsza jego wartość, zatem decydując się na zakup rzeczy używanych, należy mieć to na uwadze. W przypadku samochodu upływ czasu może mieć kluczowe znaczenie dla usterek i awarii, które mogą pojawić się, gdy pojazd zmieni właściciela. Formą rekompensaty za zużycie obiektu wystawionego przez sprzedawcę na sprzedaż, jest jego niższa cena. Jeśli kupujący znał faktyczny stan przedmiotu wcześniej już używanego, a mimo to zdecydował się na jego zakup, nie może oczekiwać odpowiedzialności z tytułu rękojmi, która wykracza poza zdrowy rozsądek i granice prawne.

Adwokat Łódź - Porady prawne

Zapraszam serdecznie do skorzystania z pomocy prawnej, której udziela adwokat Maciej Migus w swojej kancelarii adwokackiej w Łodzi lub w Zgierzu. W sprawach dotyczących kwestii rękojmi oferuję wsparcie poparte własnym doświadczeniem, a także pomoc w przygotowaniu odpowiedniej argumentacji dla sądu.


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO CYWILNE

Telefon do Kancelarii