Zwolnienie pracownika z powodu pandemii

Zwolnienie pracownika z powodu pandemii

Wybuch pandemii całkowicie odmienił życie każdego z nas, również, jeśli chodzi o kwestię pracy. Wiele firm nie przetrwało tej próby i podjęło decyzję o zamknięciu. Inne zdecydowały się na zwolnienia wśród personelu, aby zredukować koszta. Czy otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie pandemii Covid-19 jest zgodne z prawem? A może sama pandemia i problemy z nią związane są już wystarczającym powodem do zwolnień?

W oświadczeniu pracodawcy, który wręcza dokument swojemu pracownikowi w związku z wypowiedzeniem jego umowy o pracę, powinien być zawarty powód. Przyczyna musi być sformułowana jasno, w sposób zrozumiały i konkretny. Powinna być to także przyczyna rzeczywista, którą można w przypadku trafienia sprawy do sądu łatwo udowodnić.

Czy zgodne z prawem jest, aby pracodawca zwolnił pracownika z głównej przyczyny, jaką jest niepewna sytuacja firmy wynikająca z wybuchu pandemii? Z pewnością nie jest to powód wystarczająco konkretny, który nawiązuje do sytuacji między pracodawcą a pracownikiem. Niestabilna sytuacja nie wynika bowiem z zaniedbania lub błędu popełnionego przez pracownika, a zatem nie jest to jego wina.

Prawo do odprawy

Każdy pracodawca, który w swojej firmie zatrudnia więcej niż 20 pracowników, powinien pamiętać o tym, że w przypadku zwolnień z przyczyn niezwiązanych z pracownikami, mogą oni domagać się odprawy. Dotyczy to również zwolnień osób pojedynczych.

Jeśli pracodawca postanowi zwolnić indywidualną osobę, a jako przyczynę poda trudną sytuację firmy związaną z pandemią, pracownikowi należy się wówczas finansowa odprawa, która uzależniona jest od stażu pracy.

Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa, czyli kompleksowy pakiet działań rządu, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, ma na celu ochronę miejsc pracy. Pracodawca, który otrzymał pomoc finansową w związku z tarczą antykryzysową, nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie, w którym pobiera świadczenia.

Adwokat Łódź - Pomoc prawna

Sytuacja związana z pandemią Covid-10 skomplikowała sytuację niejednej firmy, tysięcy pracodawców oraz ich pracowników. Aby uzyskać poradę prawną lub profesjonalną pomoc prawną związaną z prawem pracy, zapraszam serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Łodzi lub Zgierza!


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO PRACY

Telefon do Kancelarii