Dziedziczenie po osobie bezdzietnej

Dziedziczenie po osobie bezdzietnej

Warto wiedzieć, iż w kwestii dziedziczenia, pierwszeństwo należy się dziedziczeniu testamentowemu, czyli osobom, które zostały uwzględnione w testamencie zmarłego. Co w przypadku, gdy zmarły nie zostawił żadnego testamentu i był osobą bezdzietną?

Dzieci oraz współmałżonek mają prawo do przejęcia spadku, w przypadku braku testamentu. W sytuacji, gdy osoba nie posiadała dzieci, spadek może przypaść mężowi/żonie lub rodzicom.

Według Kodeksu Cywilnego udział rodziców w spadku po zmarłym wynosi równo po jedną czwartą majątku. Warto wspomnieć jednak, że w przypadku, gdy rodzice zmarłego również nie żyją, spadek przypada na rodzeństwo lub dzieci rodzeństwa.
Jeśli małżonek osoby zmarłej dziedziczy po niej spadek w równi z rodzicami, rodzeństwem oraz dziećmi rodzeństwa, jego udział w spadku wynosi połowę. Cały spadek natomiast może przypaść małżonkowi, gdy rodzice zmarłego również nie żyją, a ona sama nie posiadała rodzeństwa.

Dziedziczenie spadku - Prawo spadkowe

W przypadku braku wyżej wymienionych krewnych lub współmałżonka, spadek po zmarłym może przypadać również dziadkom, którzy dziedziczą majątek w równych częściach. Jeśli dziadek lub babcia nie dożyli otwarcia spadku po zmarłym wnuku, ta część przypadnie ich zstępnym.

Adwokat Łódź - Sprawy spadkowe

W sprawach spadkowych i prawie dziedziczenia zapraszamy serdecznie do kontaktu z adwokatem z Łodzi - Maciejem Migusem, który przyjmuje na konsultacjach prawnych w swojej Kancelarii Adwokackiej. Zachęcamy do kontaktu oraz do zaglądania na stronę www!


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO SPADKOWE

Telefon do Kancelarii