Zrzeczenie się spadku a jego odrzucenie

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowane może być prawo spadkowe. Nie wystarczy tylko sporządzić testament, a następnie odziedziczyć wszystko, co zostało w nim zapisane. Zdarzają się także przypadki, gdy spadkobierca chce odrzucić należny mu spadek bądź też zrzec się całkowicie prawa do dziedziczenia. Warto pamiętać, że te dwie na pozór powiązane ze sobą kwestię, są zupełnie osobnymi sprawami, przynależącymi do osobnych instytucji prawa spadkowego.

Odrzucenie spadku następuje po śmierci osoby, która nam go przepisała, natomiast zrzeczenie się prawa do dziedziczenia spadku jest działaniem podejmowanym jeszcze za życia spadkodawcy.

Adwokat Łódź - prawo spadkowe

Przyjęcie lub odrzucenie spadku następuje poprzez złożenie oświadczenia, które należy przekazać w przeciągu sześciu miesięcy od otrzymania informacji o spadku. Najczęstszą przyczyną odrzucenia spadku przez osobę powołaną do jego otrzymania, są długi, które spadkodawca pozostawił po sobie. Co więcej, spadkobierca musi też zwrócić uwagę na fakt, że jego potomstwo także powinno odrzucić spadek, aby sytuacja stała się jednolita i skuteczna.

W formie aktu notarialnego składa się umowę o zrzeczenie spadku, podpisaną ze spadkodawcą. Faktem jest, że po złożeniu dokumentu określającego jasno zrzeczenie się do przyjęcia spadku, można go w przyszłości uchylić w pewnych wyjątkowych sytuacjach.

W naszej Kancelarii Adwokackiej z Łodzi oraz ze Zgierza, oferujemy pomoc prawną między innymi z zakresu prawa spadkowego. Adwokat Maciej Migus zaprasza do zapoznania się z pełnym zakresem usług, a także do skorzystania z konsultacji prawnych, które maj na celu rozwiać wątpliwości klienta.

Zgłaszając się do kancelarii w sprawach spadkowych, warto być przygotowanym na kilka pytań, które zada adwokat:

  • kiedy zmarł spadkodawca?
  • czy klient posiada wiedzę o ewentualnych długach, które spadkodawca mógł zostawić?
  • czy spadkodawca pozostawił po sobie testament?
  • czy spadkodawca miał współmałżonka/e oraz dzieci?

Aby dowiedzieć się więcej i dobrze przygotować się do rozmowy z adwokatem, zachęcamy do kontaktu telefonicznego.

Zapraszamy także do Kancelarii Adwokackiej, która mieści się w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej 124A, lok. 7.


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO SPADKOWE

Telefon do Kancelarii