Zrzeczenie się spadku a jego odrzucenie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowane może być prawo spadkowe. Nie wystarczy tylko sporządzić testament, a następnie odziedziczyć wszystko, co zostało w nim zapisane.
Sporządzenie testamentu często powoduje zmianę ustawowej kolejności dziedziczenia. Dokument umożliwia spadkodawcy zapisanie majątku dowolnym osobom, niekoniecznie z nim spokrewnionym. Przepisy naszego prawa zabezpieczają w tym przypadku interesy najbliższej rodziny, pominiętej w testamencie, która może dochodzić zachowku od spadkobierców.
Zachowek jest świadczeniem, które przysługuje najbliższym członkom rodziny zmarłego, jeśli zostali oni pominięci w testamencie lub uwzględnieni w niższej wysokości. Jest niejako formą zabezpieczenia interesów majątkowych osób najbliższych spadkodawcy w przypadku, kiedy z jakichś przyczyn zapisał on swój majątek osobie spoza rodziny.
Prawo do zachowku mają: małżonek lub małżonka spadkodawcy, jego dzieci (lub wchodzące na ich miejsce wnuki) oraz rodzice. Wszystkie te osoby dziedziczyłyby w przypadku, gdyby testament nie został sporządzony.
Wysokość zachowku obliczana jest zgodnie z zasadami Kodeksu cywilnego. Wynosi ona połowę wartości spadku, którą otrzymałaby uprawniona osoba w przypadku dziedziczenia ustawowego. W przypadku spadkobierców małoletnich oraz niezdolnych do pracy, jego wysokość wynosi 2/3 wartości udziału spadkowego.
Warto zaznaczyć, że przy obliczaniu udziału spadkowego bierze się również pod uwagę spadkobierców niegodnych lub tych, którzy spadek odrzucili. Nie uwzględnia się tylko osób wydziedziczonych i tych, które zrzekły się dziedziczenia.
Samo wyliczenie wysokości zachowku może okazać się mocno skomplikowane. Przepisy prawa określają zasady obliczania spadku z uwzględnieniem zasad zliczania darowizny czy kosztów wychowania i wykształcenia uprawnionego do zachowku. Dlatego też sprawy spadkowe warto powierzyć specjalistom, doświadczonym w tej dziedzinie.
Dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo nad dziedziczeniem ustawowym. To właśnie na podstawie sporządzonego testamentu określa się spadkobierców oraz osoby uprawnione do zachowku.
W przypadku odmowy przyjęcia spadku przez spadkobierców wyznaczonych w testamencie, co do zasady zaczyna obowiązywać dziedziczenie na mocy ustawy. W tym przypadku wszyscy spadkobiercy są jednocześnie uprawnionymi do zachowku i nie ma konieczności jego zapłaty. Zdarzają się jednak wyjątki. Dotyczą one przypadku kiedy spadkodawca dokonał darowizn, które objęły tak dużą część spadku, że osoby uprawnione nie otrzymały należnego im zachowku, pomimo dziedziczenia ustawowego. Wówczas mogą się one ubiegać od obdarowanych o jego uzupełnienie.
Zachowek jest świadczeniem pieniężnym, którego konieczność zapłaty wobec uprawnionych spoczywa na spadkobiercach, obdarowanych poprzez umowę darowizny oraz zapisobiorcach windykacyjnych. Jeśli mamy do czynienia z kilkoma spadkobiercami, to ich odpowiedzialność jest proporcjonalna do udziału w spadku.
Spadkobierca zobowiązany do zapłacenia zachowku może żądać odroczenia terminu jego płatności, rozłożenia go na raty lub obniżenia (jeśli usprawiedliwia to żądanie jego sytuacja finansowa).
Należy również pamiętać, że roszczenie majątkowe w postaci zachowku ulega przedawnieniu. Następuje ono 5 lat po ogłoszeniu testamentu lub otwarciu spadku.
Istnieją sytuacje, w których spadkobiercy nie należy się spadek. Pomimo tego, że należy do kręgu najbliższej spadkodawcy rodziny (zstępny, małżonek lub rodzic).
Prawo do zachowku traci np. osoba, która:
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowane może być prawo spadkowe. Nie wystarczy tylko sporządzić testament, a następnie odziedziczyć wszystko, co zostało w nim zapisane.
Sprawy związane z wydziedziczeniem oraz zachowkiem są bardzo skomplikowane i zwykle wymagają profesjonalnego wsparcia ze strony adwokata. Warto dowiedzieć się więcej na temat podstaw do wydziedziczenia i możliwości ubiegania się o zachowek.
Jak wygląda proces odrzucenia spadku w imieniu osoby małoletniej? W pierwszej kolejności należy złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przewyższającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.
Co w sytuacji, gdy osoba zapisana w testamencie, umiera przed testatorem? Zdarza się, że autor testamentu żyje dłużej niż jego spadkobierca.
Co w przypadku, gdy zmarły nie zostawił żadnego testamentu i był osobą bezdzietną?
Śmierć osoby bliskiej często wymusza na członkach rodziny uregulowanie spraw majątkowych zmarłego.