Fałszywe zaświadczenia o szczepieniu

Fałszywe zaświadczenie o szczepieniu - Prawo karne

Wybuch pandemii wprowadził zamęt na wielu płaszczyznach naszego życia. Wzrastająca liczba chorych i przypadków śmiertelnych skłoniła społeczeństwo do przyjmowania szczepionki przeciwko Covid-19. Niestety, również i tu pojawiły się problemy i nieścisłości, gdyż szczepienia stały się kwestią sporną.

Wraz z pojawieniem się szczepionek na koronawirusa pojawiło się również wielu jej przeciwników. Polskie prawo nie nakłada ograniczeń na osoby niezaszczepione, jednak zdarzają się sytuacje, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Wystawienie fałszywego zaświadczenia o szczepieniu

Turystyka i podróże to dział, który niewątpliwie pandemię odczuł znacząco, gdyż strach przed groźnym wirusem oraz powtarzający się lockdown sprawiły, że wyjazdy za granicę były przez pewien czas wręcz niemożliwe do zrealizowania. Obecnie bardzo często wymaga się posiadania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19. Jego brak może wiązać się z obostrzeniami, które irytują przeciwników szczepień. Coraz częściej dochodzi wówczas do sytuacji, w których osoby posiadają fałszywe tak zwane "paszporty covidowe".

Nieprawdziwe zaświadczenia o szczepieniu rozpatruje się na płaszczyźnie odpowiedzialności za przestępstwo fałszerstwa. Przepis art. 271 k.k. wskazuje, iż osoba uprawniona do wystawiania dokumentów, która poświadczyła w nim nieprawdę, podlega karze pozbawienia wolności od kilku miesięcy do nawet 5 lat.

Wszelkie nieprawdziwe informacje poświadczone przez osobę uprawnioną, muszą mieć znaczenie prawne, aby można było mówić tu o popełnieniu przestępstwa. Dla przykładu - obecnie przepisy informują, iż osoby zaszczepione nie są brane pod uwagę w kontekście ilości gości weselnych. Z perspektywy prawa karnego, fałszywe zaświadczenie o przyjęciu szczepionki będzie zatem odbierane jako naruszenie prawa.

Fałszerstwo a korupcja

Istotną kwestią w temacie sfałszowanych paszportów covidowych, jest także korupcja, bowiem dochodzi do niej najczęściej, gdy mowa o wystawianiu nieprawdziwych zaświadczeń. Jeżeli osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, poświadczy w nim nieprawdę i zyska na tym korzyścią majątkową, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Warto pamiętać, iż za posługiwanie się nieprawdziwym zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko Covid-19, narażamy się nie tylko na konsekwencje prawne, ale także na utratę zdrowia lub życia, zarówno swojego, jak i osób z naszego otoczenia.

Adwokat Łódź - Kancelaria Prawna adwokata Migusa

Aby dowiedzieć się więcej na temat szeroko pojętego prawa karnego w czasach pandemii, zapraszamy serdecznie do kontaktu z adwokatem z Łodzi, który przyjmuje w swojej Kancelarii Adwokackiej przy ulicy Wólczańskiej 124.

Adwokat Maciej Migus z Łodzi specjalizuje się zarówno w prawie karnym, jak i prawie cywilnym, spadkowym, czy w odszkodowaniach. Więcej informacji można uzyskać podczas konsultacji prawnych lub po zapoznaniu się ze stroną www z poradami prawnymi, na którą serdecznie zapraszamy!


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO KARNE

Telefon do Kancelarii

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.
Zapoznaj sie z polityką cookies >>

X