Jak ustalić kontakty z dzieckiem

Jak ustalić kontakty z dzieckiem?

Wiele rodziców po rozwodzie pragnie utrzymywać jak najlepszy kontakt ze swoimi dziećmi. Nie zawsze jest to proste z różnych względów, często wynikających z nieporozumienia obojga stron. Warto jednak pamiętać, że rozwód następuje pomiędzy rodzicami, a dziecko nie powinno na tym ucierpieć.

W niektórych przypadkach sąd może powierzyć pełnię władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, natomiast drugi musi starać się o pozwolenie na widywanie dziecka. W jaki sposób ustalić kiedy i na jak długo można widywać dziecko?

Adwokat w sprawach rodzinnych

Najwygodniejszą i najkorzystniejszą zarazem formą sprawowania opieki nad dzieckiem, jest oczywiście porozumienie, do którego dochodzą obie strony. Jeśli jednak do ugody nie da się dojść, a jedno z rodziców nie otrzyma części praw do opieki nad dzieckiem, wówczas można starać się o utrzymywanie z nim kontaktów.

Kontakty z dzieckiem rozumiane są jako rozmowy telefoniczne, kontakty drogą elektroniczną, spotkania bezpośrednie, odwiedziny, a także przebywanie w otoczeniu dziecka. Aby otrzymać pomoc w sprawie możliwości nawiązywania kontaktów z dzieckiem, które jest w pełni oddane pod opiekę jednemu z rodziców, warto skontaktować się z adwokatem w oferującym porady prawne z dziedziny spraw rodzinnych.

Adwokat w sprawach kontaktów z dzieckiem jest w stanie pomóc podczas negocjacji i uregulowaniu czasu wizyt rodzica u dziecka. Może także doradzić najlepsze możliwe rozwiązanie, które będzie miało pozytywny wpływ na dziecko (szczególnie, gdy mowa jest o małych dzieciach). Bardzo często podczas spraw rozstrzygających kontakty z dzieckiem jednego z rodziców, potrzebni są także świadkowie. Adwokat od spraw rodzinnych jest w stanie doradzić, jakich świadków wybrać, jakich argumentów użyć, jak złożyć ewentualną apelację.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Jeśli zatem rodzice nie potrafią lub nie chcą dojść do porozumienia w sprawie równoprawnej opieki nad swoim dzieckiem, niezbędna jest decyzja sądu. On wówczas może ustalić konkretnie i formę i termin, które nie zawsze spełniają oczekiwania jednej ze stron. Jeśli strona tak zwana poszkodowana chce ubiegać się o zmianę formy i czasu spotkać z dzieckiem, warto skontaktować się z adwokatem.

We wniosku składanym do sądu warto zawrzeć nasze oczekiwania co do spotkać i kontaktów z dzieckiem. Im bardziej szczegółowo tym lepiej. Należy uwzględnić tak miejsce spotkać, ilość godzin proponowanych na spotkania z dzieckiem, a także ewentualne wyjścia i wyjazdy na wakacje lub ferie. Pamiętajmy, że w sporze o kontakty drugiego rodzica z dzieckiem, głos zawiera także pierwsza strona, od której także zależy ostateczny wyrok. Lepiej zabezpieczyć się na wszelki wypadek przed złą wolą byłego małżonka, aby móc swobodnie spotykać się z dzieckiem i mieć możliwość korzystania ze wspólnego czasu.

Bywa czasem tak, że mimo wyroku sądu i pozwolenia na kontakty z dzieckiem, zostają one zakłócone i są utrudniane przez byłą żonę, czy byłego męża. Także wtedy warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw rodzinnych, który zaoferuje najkorzystniejsze rozwiązania dla poszkodowanego w przedstawionej sytuacji. Należy pamiętać, że podczas sporów rodziców, najbardziej cierpią dzieci i to ich szczęściem powinno być priorytetem.

Nasza Kancelaria Adwokacka Adwokata Macieja Migusa z Łodzi, oferuje szeroki zakres usług, porady prawne i rozwiązywanie problemów z zakresu spraw rodzinnych,w  tym także kontaktów z dzieckiem.

Serdecznie zapraszamy do zapoznana się z usługami świadczonymi przez naszą kancelarię, a także do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji.

 


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO RODZINNE

Telefon do Kancelarii