Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Wiele rodziców po rozwodzie pragnie utrzymywać jak najlepszy kontakt ze swoimi dziećmi. Nie zawsze jest to proste z różnych względów, często wynikających z nieporozumienia obojga stron. Warto jednak pamiętać, że rozwód następuje pomiędzy rodzicami, a dziecko nie powinno na tym ucierpieć.
W niektórych przypadkach sąd może powierzyć pełnię władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, natomiast drugi musi starać się o pozwolenie na widywanie dziecka. W jaki sposób ustalić kiedy i na jak długo można widywać dziecko?
Najwygodniejszą i najkorzystniejszą zarazem formą sprawowania opieki nad dzieckiem, jest oczywiście porozumienie, do którego dochodzą obie strony. Jeśli jednak do ugody nie da się dojść, a jedno z rodziców nie otrzyma części praw do opieki nad dzieckiem, wówczas można starać się o utrzymywanie z nim kontaktów.
Kontakty z dzieckiem rozumiane są jako rozmowy telefoniczne, kontakty drogą elektroniczną, spotkania bezpośrednie, odwiedziny, a także przebywanie w otoczeniu dziecka. Aby otrzymać pomoc w sprawie możliwości nawiązywania kontaktów z dzieckiem, które jest w pełni oddane pod opiekę jednemu z rodziców, warto skontaktować się z adwokatem w oferującym porady prawne z dziedziny spraw rodzinnych.
Adwokat w sprawach kontaktów z dzieckiem jest w stanie pomóc podczas negocjacji i uregulowaniu czasu wizyt rodzica u dziecka. Może także doradzić najlepsze możliwe rozwiązanie, które będzie miało pozytywny wpływ na dziecko (szczególnie, gdy mowa jest o małych dzieciach). Bardzo często podczas spraw rozstrzygających kontakty z dzieckiem jednego z rodziców, potrzebni są także świadkowie. Adwokat od spraw rodzinnych jest w stanie doradzić, jakich świadków wybrać, jakich argumentów użyć, jak złożyć ewentualną apelację.
Jeśli zatem rodzice nie potrafią lub nie chcą dojść do porozumienia w sprawie równoprawnej opieki nad swoim dzieckiem, niezbędna jest decyzja sądu. On wówczas może ustalić konkretnie i formę i termin, które nie zawsze spełniają oczekiwania jednej ze stron. Jeśli strona tak zwana poszkodowana chce ubiegać się o zmianę formy i czasu spotkać z dzieckiem, warto skontaktować się z adwokatem.
We wniosku składanym do sądu warto zawrzeć nasze oczekiwania co do spotkać i kontaktów z dzieckiem. Im bardziej szczegółowo tym lepiej. Należy uwzględnić tak miejsce spotkać, ilość godzin proponowanych na spotkania z dzieckiem, a także ewentualne wyjścia i wyjazdy na wakacje lub ferie. Pamiętajmy, że w sporze o kontakty drugiego rodzica z dzieckiem, głos zawiera także pierwsza strona, od której także zależy ostateczny wyrok. Lepiej zabezpieczyć się na wszelki wypadek przed złą wolą byłego małżonka, aby móc swobodnie spotykać się z dzieckiem i mieć możliwość korzystania ze wspólnego czasu.
Bywa czasem tak, że mimo wyroku sądu i pozwolenia na kontakty z dzieckiem, zostają one zakłócone i są utrudniane przez byłą żonę, czy byłego męża. Także wtedy warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw rodzinnych, który zaoferuje najkorzystniejsze rozwiązania dla poszkodowanego w przedstawionej sytuacji. Należy pamiętać, że podczas sporów rodziców, najbardziej cierpią dzieci i to ich szczęściem powinno być priorytetem.
Nasza Kancelaria Adwokacka Adwokata Macieja Migusa z Łodzi, oferuje szeroki zakres usług, porady prawne i rozwiązywanie problemów z zakresu spraw rodzinnych,w tym także kontaktów z dzieckiem.
Serdecznie zapraszamy do zapoznana się z usługami świadczonymi przez naszą kancelarię, a także do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.