Odszkodowanie a zadośćuczynienie
Odszkodowanie związane jest szkodą majątkową, a więc szkodą, która jest wartością aktywną pieniężną. Uprawniony do jego dochodzenia jest ten, kto szkodę odniósł (poszkodowany).
Dochodzenie roszczeń polega na dążeniu do wykonania na drodze sądowej swoich praw w przypadku, kiedy dłużnik nie spełnia obowiązku zrealizowania określonego działania lub ten obowiązek zostaje przez niego zaniechany. Rezultatem takiego dochodzenia jest z reguły wyrok sądowy, który uznaje słuszność dochodzonego roszczenia. Postanowienia wyroku realizuje najczęściej komornik.
Czy wierzyciel może w każdym momencie wszczynać postępowanie, którego celem jest uregulowanie zobowiązań przez dłużnika? Czy roszczenie ulega przedawnieniu? Na powyższe pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Zgodnie z przepisami art. 117 § 2 Kodeksu cywilnego, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia dłużnik może uchylić się od uregulowania zadłużenia wobec wierzyciela, ale może także zrzec się korzystania z zarzutu przedawnienia.
Standardowo roszczenia przedawniają się po upływie 6 lat. W przypadku roszczeń okresowych oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin ten jest krótszy i wynosi 3 lata.
Dla wyjaśnienia:
Warto pamiętać, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba, że termin ten jest krótszy niż dwa lata. Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel nie ma prawa skutecznie żądać od dłużnika spłaty długu w razie podniesienia przez niego zarzutu przedawnienia.
Istnieją jednak wyjątki, a więc rodzaje roszczeń, które nie ulegają przedawnieniu. Należą do nich m.in.:
Ustawodawca w przepisach Kodeksu cywilnego przewidział możliwość przerwania biegu przedawnienia. Zaistnienie pewnych okoliczności powoduje, że bieg terminu rozpoczyna się do nowa. Należą do nich:
Dodatkowo bieg przedawnienia nie zaczyna się lub zostaje zawieszony w przypadku roszczeń: dzieci przeciwko rodzicom; jednego z małżonków przeciwko drugiemu; osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę; gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić roszczeń przed sądem lub innym organem.
Jeśli szukasz pomocy w zakresie dochodzenia roszczeń oraz odszkodowania, zapoznaj się z naszą ofertą.
Ustawodawca w przypadku najdrobniejszych, mniej skomplikowanych spraw przewidział odrębny tryb postępowania, który nazwano uproszczonym. W takim postępowaniu mogą być dochodzone roszczenia, których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tysięcy złotych. Wszystkie niezbędna pisma procesowe sporządzane są na urzędowych formularzach, które dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Przepisy art. 505 Kodeksu postępowania cywilnego wskazują, że postępowanie uproszczone dopuszczalne jest w sprawach, które należą do właściwości sądów rejonowych. Są nimi:
Odszkodowanie związane jest szkodą majątkową, a więc szkodą, która jest wartością aktywną pieniężną. Uprawniony do jego dochodzenia jest ten, kto szkodę odniósł (poszkodowany).
W przypadku, gdy jako strona poszkodowana w wypadku samochodowym, ubiegamy się o odszkodowanie z OC sprawcy, winniśmy otrzymać należne odszkodowanie bez względu na to, czy szkoda została już naprawiona, czy też nie...
Co zrobić, gdy już doszło do wypadku, którego "sprawcą" był właśnie krzywy chodnik? Czy można w takiej sytuacji wystąpić o odszkodowanie? Sprawiedliwy wyrok Sądu z pewnością orzekałby na korzyść poszkodowanego...
Czy rowerzyście, który został potrącony przez samochód, należy się odszkodowanie? Jeśli tak, jak można się o nie ubiegać i na jaką kwotę można liczyć?
Jak wygląda odpowiedzialność odszkodowawcza w przypadku, gdy za szkodę odpowiada dziecko?