Upadłość konsumencka - kto może ją zgłosić i jakie są jej skutki

Upadłość konsumencka - kto może ją zgłosić i jakie są jej skutki

Z powodu rosnącego zadłużenia będącego skutkiem wielu nieprzewidzianych zdarzeń geopolitycznych, jak i zagrożeń naturalnych, które miały wpływ na kondycję gospodarki coraz więcej osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to dla nich nie tylko sposób na wyjście ze spirali długów, ale też gwarancja spokojniejszego i bardziej przewidywalnego życia. Czym jest upadłość konsumencka i jakie niesie ze sobą skutki? O tym pokrótce w poniższym artykule.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego celem jest całkowite oddłużenie osoby, która stała się niewypłacalna. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie kierowane jest do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a trudności w spłacie zobowiązań nie nastąpiły na skutek celowego działania oraz rażącego zaniedbania.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza jednak, że z dnia na dzień osoba zadłużona zostaje zwolniona z regulowania zobowiązań wobec wierzycieli. W pierwszej kolejności zostaje spieniężony majątek takiej osoby (samochód, sprzęt RTV, AGD, nieruchomości). Z uzyskanej kwoty zostaje spłacona część długów. Następnie ustalany jest plan spłaty, który osoba zadłużona spłaca z części wynagrodzenia. Po określonym czasie spłacania zobowiązań nieopłacone długi zostają umorzone.

Kto może starać się o upadłość konsumencką?

Z wnioskiem o upadłość konsumencką może wystąpić osoba fizyczna, która stała się niewypłacalna. Niewypłacalność oznacza, że nie jest ona w stanie regulować swoich zobowiązań i jednocześnie ponosić wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem. Długi przekraczają również wartość majątku takiej osoby.

Należy pamiętać, że w momencie składania wniosku o upadłość konsumencką osoba nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Sąd może również odrzucić wniosek o upadłość konsumencką jeśli składający: nie jest niewypłacalny, przebywa za granicą, podał we wniosku nieprawdziwe dane, nie wykonywał obowiązków nakazanych przez syndyka, w trakcie postępowania ukrywał swój majątek, dziesięć lat temu został całkowicie lub częściowo oddłużony przez postępowanie sądowe.

Ustalenie planu spłaty zobowiązań

Po zakończeniu postępowania upadłościowego (po zatwierdzeniu listy wierzycieli oraz planu podziału masy upadłości) ustalany jest przez sąd plan spłaty zadłużenia. Na podstawie informacji od upadłego, syndyka i wierzycieli zostaje określony czas jego trwania ( z reguły nie jest on dłuższy niż 36 miesięcy) oraz miesięczne kwoty. Ich wielkość jest najczęściej uzależniona od sytuacji finansowej i możliwości zarobkowych osoby ogłaszającej upadłość.

Plan spłaty jest ustalany na podstawie ilości i wielkości wierzytelności i obejmuje tylko te zgłoszone w postępowaniu upadłościowym (wyjątek stanowią wierzytelności z urzędu umieszczane na liście). Wierzyciel ma 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości konsumenckiej na zgłoszenie wierzytelności syndykowi.

Skutki upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu przede wszystkim oddłużenie osoby fizycznej. W pierwszej kolejności, dzięki spłacie zobowiązań na podstawie przygotowanego planu spłaty, a później dzięki częściowemu umorzeniu długów. 

Dodatkowe konsekwencje dla upadłego, to ograniczony dostęp do pieniędzy oraz likwidacja jego majątku. Na poczet spłaty zobowiązań zajęte zostaje przez syndyka wszystko co można spieniężyć. Osoba ogłaszająca upadłość konsumencką musi się zatem liczyć z utratą samochodu lub/i mieszkania. Nie może ona również w jakikolwiek sposób zarządzać swoim majątkiem, który wchodzi w skład masy upadłościowej. Dodatkowo informacje o upadłości przekazywane są do BIK. 

Ważnym skutkiem wszczęcia postępowania upadłościowego jest zawieszenie wszystkich postępowań sądowych i egzekucyjnych. Zatem niezaspokojone zobowiązania nie mogą być ponownie dochodzone.

Decydując się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który dokładnie wytłumaczy wszystkie kwestie oraz pomoże przejść przez cały proces.


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO CYWILNE

Telefon do Kancelarii