Zaniżone odszkodowanie z OC - co zrobić?

Zaniżone odszkodowanie z OC - co zrobić?

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej, masz prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Niestety, dość często zdarza się, że świadczenie jest zaniżone przez ubezpieczyciela, co uniemożliwia pokrycie wszystkich kosztów (naprawy, rehabilitacja), które wynikły z powodu zaistnienia szkody. Jak rozpoznać zaniżone odszkodowanie i jak uzyskać jego uzasadnioną wartość? O tym w poniższym artykule.  

Jak rozpoznać zaniżone odszkodowanie?

Zanim otrzymamy należne odszkodowanie, ubezpieczyciel dokonuje wyceny, na podstawie której określa kwotę, która wg niego należy nam się za powstałą szkodę. To właśnie na tym etapie najczęściej dochodzi do nadużyć, których skutkiem jest zbyt niska wartość rekompensaty. Warto zatem zapoznać się z kosztorysem i przeanalizować jego poszczególne elementy.

Według statystyk ubezpieczyciele najczęściej zaniżają stawki roboczogodzin. W kosztorysie widnieją np. kwoty, które być może obowiązywały w przeszłości, ale nijak mają się aktualnych realiów rynkowych. Często nie uwzględniają też stawek, które obowiązują w danym rejonie (więcej będzie wynosić stawka roboczogodziny w Warszawie niż w małej miejscowości np. na Podkarpaciu). 

Drugą ważną kwestią są części zamienne, które będą użyte do naprawy samochodu. Warto przeanalizować, czy ubezpieczyciel uwzględnił cenę oryginalnych, czy może tanich zamienników. I co ważne, czy opierał się na aktualnie obowiązujących cenach.

Warto też zwrócić uwagę, czy kosztorys uwzględnia naprawę wszystkich uszkodzeń, które powstały w wyniku szkody. Czasem zdarzają się również sytuacje, że pojazd nie nadaje się do naprawy, albo jego naprawa może przekroczyć wartość pojazdu, a ubezpieczyciel nie orzekł szkody całkowitej.  

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

Nieprawidłowości zauważone w kosztorysie można zgłaszać na każdym etapie likwidacji szkody. W przypadku kiedy zostanie wydana oficjalna decyzja, należy złożyć formalne odwołanie, które ją kwestionuje. Należy pamiętać, że powinno ono zostać przygotowane profesjonalnie, zawierać podstawę prawną, niezbędne dokumenty, własne wyceny i konkretne liczby. 

Jeśli nasze odwołanie nie przynosi oczekiwanego rezultatu, możemy się zwrócić do Rzecznika Finansowego i poprosić o interwencję. Natomiast ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę sądową.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Jak wcześniej zostało wspomniane, jeśli naszym zdaniem ubezpieczyciel znacząco zaniżył wartość odszkodowania, możemy odwołać się od jego decyzji. Odwołanie powinno zostać skrupulatnie przygotowane, najlepiej poparte wyceną i opinią przygotowana przez bezstronnego rzeczoznawcę. Należy pamiętać o odpowiedniej , szczegółowej argumentacji (odwołujemy się do konkretnych punktów), którą poprzemy opinią rzeczoznawcy i kosztorysem przygotowanym przez warsztat.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego mamy 3 lata na odwołanie się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Czas ten wydłużony jest jeśli szkoda jest efektem czynu niedozwolonego (do 10 lat) lub przestępstwa (do 20 lat).

Złożenie pozwu do sądu

Jeśli odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie przyniosło oczekiwanego skutku, w kolejnym kroku możemy złożyć pozew do sądu. Proces przebiega tak samo jak proces likwidacji szkody. Ustalany zostaje sprawca, okoliczności wypadku i wartość szkody. 

Do takiej rozprawy należy się skrupulatnie i szczegółowo przygotować. Należy zgłosić niezbędne wnioski dowodowe, które uzasadnią nasze roszczenia. Pominięcie lub spóźnione złożenie któregokolwiek może wpłynąć na rezultat postępowania.

Jeśli szukasz pomocy w zakresie uzyskania należnego odszkodowania, odwiedź naszą kancelarię adwokacką, więcej informacji znajdziesz na stronie https://adwokat-migus.pl/adwokat-zgierz.


<< POWRÓT

Poczytaj poradyODSZKODOWANIA

Telefon do Kancelarii