Konfiskata samochodu - w jakich przypadkach jest możliwa?

Konfiskata samochodu - w jakich przypadkach jest możliwa?

Jazda po spożyciu alkoholu to wg statystyk poważny problem w naszym kraju. Każdego roku liczba osób zatrzymanych za jazdę pod jego wpływem sięga kilkunastu tysięcy. To znacząca liczba, biorąc pod uwagę ryzyko wypadków i potencjalnych zagrożeń. Ustawodawca w celu zniechęcenia do prowadzenia pojazdów po użyciu alkoholu wprowadził nowelizację  Kodeksu karnego: Rozdział Va. Przepadek i środki kompensacyjne. Określa ona zasady konfiskaty samochodów za jazdę w stanie nietrzeźwości. Co jeszcze grozi za taką jazdę i co w tej kwestii mówią przepisy prawne? Szczegóły w poniższym artykule.

Jazda pod wpływem alkoholu - co mówią przepisy?

Jazda po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu zawsze zagraża bezpieczeństwu zarówno samego kierującego, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, wpływa na opóźnienie reakcji, uniemożliwia właściwe oszacowanie odległości i ewentualnego ryzyka. Każdy nietrzeźwy kierowca stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przepisy prawa jasno określają jakie konsekwencje grożą kierującemu za jazdę pod wpływem alkoholu. Regulacje tej kwestii zawarte są odpowiednio w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń.

W pierwszej kolejności należy rozróżnić dwa pojęcia: prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu i prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ze stanem po spożyciu mamy do czynienia wtedy, kiedy stężenie alkoholu we krwi zawiera się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli stężenie przekracza 0,5 promila, to mamy wtedy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat,
  • 15 punktów karnych.

Natomiast prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi:

  • kara pozbawienia wolności do lat 3,
  • kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (w przypadku recydywy),
  • zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata,
  • kara pieniężna w wys. Od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej,
  • konfiskata samochodu.

Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli kierowca będący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, grożą mu dużo poważniejsze konsekwencję. Może on zostać pozbawiony wolności nawet do 8 lat.

Kiedy nastąpi konfiskata samochodu?

W kwietniu 2024 roku weszły w życie zmiany ustawowe, w wyniku których możliwa jest konfiskata samochodów nietrzeźwym kierowcom. Zgodnie z przepisami art. 44b Kodeksu karnego pojazd lub jego równowartość zostaje skonfiskowana kierowcy, który: 

  • prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila lub 0,75 mg/dmw wydychanym powietrzu;
  • spowodował katastrofę, wypadek lub jego bezpośrednie niebezpieczeństwo, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1 promil;
  • jeśli kierowca został wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości;
  • prowadził samochód w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia przez niego pojazdów mechanicznych.

Co w przypadku gdy pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu?

W przypadku, kiedy kierowca nie był właścicielem samochodu lub zbył go zaraz po popełnieniu przestępstwa, sąd orzeka jego równowartość. Uznaje się wtedy wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej. Jeśli takowej nie ma, sąd uwzględnia wartość rynkową pojazdu prowadzonego przez sprawcę. 

Jeśli sprawca poruszał się służbowym autem, niebędącym jego własnością, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 5000 do 100 000 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak przebiega konfiskata auta?

Po uprawomocnieniu się wyroku, który zawiera orzeczenie o przepadku pojazdu, sąd wysyła jego odpis do naczelnika Urzędu Skarbowego, by wykonał orzeczenie. Naczelnik dokonuje sprzedaży samochodu w drodze licytacji publicznej, w drodze przetargu ofert, z wolnej ręki lub przekazuje podmiotom prowadzącym sprzedaż komisową.


<< POWRÓT

Poczytaj poradyPRAWO KARNE

Telefon do Kancelarii