Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Każdy z rodziców ma obowiązek wychowywania dzieci i dostarczenia im niezbędnych środków do utrzymania. W przypadku rozwodu jedno z rodziców realizuje ten obowiązek przy pomocy świadczenia alimentacyjnego. Jego wysokość jest ustalana z reguły przez sąd, który bierze pod uwagę zdolności zarobkowe zobowiązanego rodzica.
Co w przypadku, kiedy rodzic ma zasądzone alimenty, a jego sytuacja finansowa się zmienia albo ulega pogorszeniu? Prawo przewiduje w takim przypadku możliwość złożenia pozwu o obniżenie wysokości alimentów.
Jeśli zobowiązany rodzic może przedstawić skuteczne argumenty, które przemawiają za obniżeniem świadczenia alimentacyjnego, to może złożyć w sądzie odpowiedni pozew.
Pozew o obniżenie alimentów można założyć niemal w każdym momencie. Warunkiem jest istnienie wydanego wcześniej wyroku, który obowiązek alimentacyjny nałożył na daną osobę i została ustalona ich określona wysokość. Należy jednak pamiętać, że warunkiem uzyskania obniżenia alimentów jest udowodnienie przed sądem, że możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów uległy pogorszeniu. Dodatkowo musi nastąpić poprawa sytuacja finansowej osoby, na rzecz której te alimenty są wypłacane. Oprócz tego wysokość świadczeń alimentacyjnych jest zależna od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do ich otrzymywania.
Podstawa prawna obniżenia alimentów to zapis art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który brzmi: „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”. Określenie „zmiana stosunków” oznacza właśnie wszelkie zmiany w statusie ekonomicznym obu ze stron.
Aby uzyskać wyrok zmniejszający świadczenia alimentacyjnego na dzieci należy przygotować argumenty, które będą stanowiły skuteczne uzasadnienie pozwu o obniżenie alimentów.
Najczęstszymi przyczynami, których zaistnienie skutkuje wydaniem decyzji o obniżeniu alimentów na dziecko są:
Zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę zobowiązaną do płacenia alimentów na dziecko ma ogromne znaczenie dla sądu, w przypadku, gdy składany jest pozew o obniżenie alimentów. To jedna z trwałych i istotnych zmian, która staje się uzasadnioną przyczyną do jego złożenia.
W takim przypadku na rodzicu zobowiązanym do płacenia świadczeń alimentacyjnych spoczywa dodatkowe zobowiązanie finansowe. Tym bardziej, jeśli pojawiają się dzieci, które również ma obowiązek utrzymywać.
Należy jednak pamiętać, że nowy związek małżeński może być zawarty z osobą zamożną. To z kolei stanie się przesłanką do podwyższenia zasądzonych wcześniej alimentów.
Na mocy ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowaniu dzieci rodzicom przyznano prawo do uzyskania comiesięcznego świadczenia, którego aktualna wysokość wynosi 500 zł na każde dziecko. W związku z tym zaczęły pojawiać się pytania, czy świadczenie to może być argumentem za obniżeniem zasądzonych wcześniej alimentów.
Otóż świadczenie w ramach tzw. Programu „500 plus” nie może (i nie jest) brane pod uwagę przez sądy w procesach o alimenty. W art. 135 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zapisane jest, że świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowaniu dzieci nie wpływa na wysokość świadczeń alimentacyjnych.
Każde z rodziców ma obowiązek zapewnić swojemu dziecku niezbędne środki do utrzymania. Wobec rodzica, którego władza rodzicielska została ograniczona lub został jej pozbawiony spoczywa obowiązek płacenia alimentów. Są one z reguły zasądzone wyrokiem sądku, który również określa ich wysokość.
W życiu każdego człowieka zachodzą jednak zmiany. Pojawiają się np. okoliczności, które uniemożliwiają wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Czy jest zatem realna szansa na obniżenie ich wysokości? Oczywiście. Warunkiem jest właściwe i słuszne usprawiedliwienie pozwu o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego przed sądem. Argumenty muszą być zgodne z prawdą i rzeczywiście wpływać na pogorszenie się statusu ekonomicznego osoby zobowiązanej.
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.