Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska to instytucja, której celem jest ochrona małoletnich dzieci. Przysługuje ona rodzicom dziecka, na których nakłada obowiązek sprawowania pieczy nad małoletnim, jego majątkiem oraz obowiązek reprezentowania go przed różnego rodzaju organami.
Jeśli w sprawowaniu władzy rodzicielskiej dochodzi do nieprawidłowości, wówczas mogą się one przyczynić do wszczęcia postępowania, którego celem jest ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej - tak stanowi prawo rodzinne.
Ograniczenie lub odebranie praw rodzicielskich to decyzja, którą zawsze podejmuje sąd. Jest ona ostatecznością w przypadku, kiedy zawodzą inne środki ochrony dziecka. Decyzja może dotyczyć jednego lub obojga rodziców. Najważniejszą zasadą, którą podczas procesu kieruje się sędzia, jest dobro dziecka.
Pozbawienie praw rodzicielskich oznacza, że rodzic nie ma prawa do decydowania o kluczowych kwestiach dotyczących małoletniego dziecka. Nie decyduje o miejscu jego pobytu, edukacji, wychowaniu czy leczeniu. Dotychczasowy opiekun nie ma również dostępu do dokumentacji medycznej dziecka, nie może decydować o wyjazdach zagranicznych, nie może mieć również wpływu na kształtowanie jego światopoglądu. Zobligowany jest jednak do płacenia zasądzonych alimentów i ma prawo spotykać się z dzieckiem (chyba, że sąd zasądzi inaczej). Dziecko z kolei zachowuje prawo dziedziczenia po rodzicu (lub rodzicach), którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przyczynami, które prowadzą do pozbawienia władzy rodzicielskiej są:
Argumenty powyższe determinują wydanie wyroku o pozbawienie praw rodzicielskich ojca, pozbawienie praw rodzicielskich matki lub pozbawienie praw rodzicielskich obojga rodziców.
Ograniczenie praw rodzicielskich może dotyczyć obojga rodziców lub jednego z nich. Następuje w sytuacji, kiedy istnieją poważne i obiektywne przeszkody, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe sprawowanie władzy rodzicielskiej. Ograniczenie nie ma charakteru trwałego. Jeśli przesłanki miną, wówczas sąd może przywrócić pełnię praw rodzicielskich.
Istnieją dwa rodzaje powodów, które mogą mieć wpływ na wydanie decyzji o ograniczeniu praw rodzicielskich:
Decyzja o ograniczeniu praw rodzicielskich jest z reguły wydawana na określony czas. Orzeczenie może nastąpić z urzędu lub na wniosek jednego z rodziców. Jednym ze środków, które może zastosować sąd jest skierowanie obojga rodziców na specjalistyczną terapię. Sąd może również ustanowić kuratora sądowego lub umieścić dziecko w rodzinie zastępczej, ewentualnie w domu dziecka.
Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej może zostać złożony przez jednego z rodziców, przez osoby bliskie dziecku, przez pracowników szkoły, kuratora sądowego, opiekę społeczną lub policję.
Właściwie sporządzony wniosek powinien zawierać datę i miejscowość, oznaczenie sądu, wnioskodawcy i uczestników postępowania, żądanie pozbawienia władzy rodzicielskiej, uzasadnienie, podpis i wszystkie niezbędne załączniki, takie jak: akt urodzenia dziecka, opinie biegłych oraz inne zgromadzone dowody.
Wniosek należy złożyć do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu dziecka. Opłata sądowa od wniosku wynosi 100 złotych.
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.