Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje, z mocy ustawy, wspólność majątkowa. Należą do niej wszystkie przedmioty i prawa majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa, bez względu na to, kto je nabył (czy oboje małżonków, czy jedno z nich).
Majątek wspólny małżonków to przede wszystkim:
Jeżeli przyszli lub obecni małżonkowie chcą dysponować swoim majątkiem niezależnie, to przed zawarciem związku małżeńskiego lub w jego trakcie mogą zdecydować się na podpisanie intercyzy.
Intercyza to nic innego jak umowa małżeńska, która reguluje stosunki majątkowe małżonków w sposób odmienny od ustawowej wspólności majątkowej. Można ją zawrzeć w trakcie trwania małżeństwa lub jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Intercyza może być zawarta tylko w formie aktu notarialnego. Jedynie taki dokument ma moc prawną.
Warto zaznaczyć, że intercyza nie ma mocy wstecznej. Nie będzie zatem rozwiązaniem, ucieczką od długów dla małżeństw, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.
Wyróżniamy poniższe rodzaje intercyzy:
Intercyza zyskuje na popularności głównie dlatego, że pozwala uniknąć ewentualnych długów współmałżonka. Ochrona przed zaspokajaniem roszczeń przez wierzycieli jednego z małżonków często pozwala ochronić rodzinę przed skrajnie negatywnymi skutkami trudnej sytuacji finansowej.
Na podpisanie intercyzy decydują się często osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Dzięki temu są w stanie zabezpieczyć współmałżonka przed konsekwencjami nietrafionych decyzji inwestycyjnych.
Zawierając związek małżeński nikt nie zakłada rozstania. Niestety, takie sytuacje się zdarzają coraz częściej. W przypadku rozdzielności majątkowej rozwód przebiega szybciej. Nie mamy bowiem do czynienia wydłużającym się lub dodatkowym procesem, podczas którego małżonkowie toczą często zacięte spory o majątek.
Zawarcie umowy majątkowej nie wpływa na dziedziczenie ustawowe między małżonkami. Oznacza to, że z chwilą śmierci jednego, drugi małżonek jest uprawniony do dziedziczenia po nim majątku na takich samych zasadach, jak gdyby intercyza nie była podpisana.
Małżonek zmarłego dziedziczy zatem majątek wraz z dziećmi w stopniu równym. W przypadku testamentu, jeśli małżonek nie został wymieniony w testamencie i nie został jednocześnie wydziedziczony, to przysługuje mu prawo do zachowku.
W momencie podpisania intercyzy małżonkowie nie posiadają majątku wspólnego. Za zaciągnięte zobowiązania odpowiada każde z osobna, własnym majątkiem osobistym. Dotyczy to jednak zobowiązań powstałych po podpisaniu umowy o rozdzielności. Jeśli wierzytelność powstała przed podpisaniem intercyzy, to wierzyciel może żądać zaspokojenia roszczeń ze składników majątku obojga małżonków.
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.