Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Jeśli między małżonkami doszło do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, to każde z nich ma prawo złożyć pozew o rozwód. Orzeczenie rozwodu przez sąd nastąpi wówczas, kiedy wspomniany rozkład pożycia zostanie wykazany w uzasadnieniu pozwu oraz udowodnione zostaną okoliczności, które miały na to wpływ.
Całkowity rozkład pożycia małżeńskiego ma miejsce wówczas, kiedy zanikają trzy, najważniejsze więzi pomiędzy małżonkami: więź uczuciowa, więź fizyczna oraz więź gospodarcza.
Warto zaznaczyć, że właściwie napisane uzasadnienie pozwu o rozwód musi zostać poparte faktami. Należy zatem przywołać konkretne sytuacje i zdarzenia, które przemawiają za tym, że z punktu widzenia zasad współżycia społecznego małżeństwo nie powinno dłużej trwać. Nie wolno np. powoływać się jedynie na taką przyczynę jak niezgodność charakterów. Należy wskazać skutki, jakie taka niezgodność wywołała- np. awantury, wzajemną niechęć, zdradę.
Należy pamiętać, iż również w przypadku pozwu o rozwód bez orzekania o winie sąd bada przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego. W tym przypadku zazwyczaj dochodzi do przesłuchania tylko dwóch stron, czyli małżonków. Najczęściej pozwy o rozwód bez orzekania o winie mają bardziej ogólny charakter (chociaż niepozbawione są konkretów). Wynika to przede wszystkim z faktu, że żadna ze stron nie chce zaogniać konfliktu, który może doprowadzić przedłużenia całego procesu.
W pozwie o rozwód bez orzekania o winie najważniejsze jest wskazanie, że nastąpił trwały i całkowity rozpad pożycia małżeńskiego oraz że istnieje pełna zgoda małżonków w kwestii nie orzekania o winie któregokolwiek z nich.
W przypadku pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie ważne jest staranne przygotowanie uzasadnienia. Okoliczności, które sprawiły, że zasadnym jest domaganie się rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków są różne. Nie ma zatem z góry określonego wzoru, który ułatwiłby jego napisanie. Inne skutki w relacji małżeńskiej przyniesie choroba alkoholowa małżonka, inne zdrada, a jeszcze inne przemoc fizyczna.
Decydując się na złożenie pozwu o rozwód z wyłącznej winy, należy w pierwszej kolejności przygotować i zabezpieczyć materiał dowodowy, który zostanie wykorzystany podczas rozprawy. To właśnie on będzie stanowił podstawę uzasadnienia pozwu rozwodowego.
Właściwie przygotowany pozew rozwodowy powinien zawierać niezbędne informacje takie jak:
Oprócz wyżej wymienionych informacji do pozwu rozwodowego należy załączyć niezbędne dokumenty: akt ślubu, akt urodzenia dziecka, dowód uiszczenia opłaty sądowej i ewentualnie przygotowany wcześniej plan wychowawczy.
Samodzielne przygotowanie pozwu rozwodowego jest jak najbardziej możliwe. Trzeba się jednak dokładnie przyjrzeć sytuacji, w której się znajdujemy. Musimy być również pewni reakcji i posunięć współmałżonka, który w tym przypadku będzie pozwanym. W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych wzorów takich pozwów, które niejednokrotnie wystarczy tylko uzupełnić. Warto jednak skonsultować się z prawnikiem, który pomoże sformułować uzasadnienie adekwatne do sytuacji, w której się znajdujemy oraz podać wymagane podstawy prawne. Konsultacja z adwokatem, z pewnością, pozwoli uniknąć konieczności uzupełniania braków formalnych oraz prostowania, czy precyzowania stanowiska w sprawie, co z kolei pozwoli uniknąć przedłużania i tak stresującego przecież procesu.
O ile w przypadku rozwodu bez orzekania o winie samodzielne przygotowanie pozwu nie musi być trudnym zadaniem, to już w przypadku składania pozwu o rozwód z wyłącznej winy należy zwrócić się o pomoc do adwokata. Sprawy rozwodowe, których celem jest orzeczenie winy jednego z współmałżonków to często batalie, do których każda ze stron musi się dobrze przygotować. Tylko doświadczony prawnik jest w stanie poprowadzić postępowanie w taki sposób, by cały proces przebiegał sprawnie oraz przyniósł oczekiwane rezultaty. Oszczędzając przy tym niepotrzebnych nerwów i skrajnych emocji.
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.