Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Czas pomiędzy złożeniem pozwu o alimenty lub pozwu o rozwód (w którym uwzględnione są roszczenia alimentacyjne), a wydaniem wyroku wynosi z reguły kilka miesięcy. W najtrudniejszych przypadkach nawet kilka lat. Dzieje się tak w przypadku, kiedy pozwany się broni, co w znaczący sposób przedłuży okres postępowania.
W takiej sytuacji zaleca się złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów. Ma to na celu zabezpieczenie sytuacji finansową osoby upoważnionej do otrzymania świadczenia alimentacyjnego na czas postępowania.
Teoretycznie pozew o zabezpieczenie alimentów można złożyć jeszcze przed rozpoczęciem postępowania właściwego. Najczęściej jednak występuje on w formie jednego z wniosków, załączonych do dokumentacji rozwodowej. Zdarza się również, że powód składa go w trakcie trwania procesu, w jednym z kolejnych pism.
O udzielenie zabezpieczenia alimentacyjnego może wnioskować każda ze stron postępowania lub jego uczestnik. Warunkiem jest uprawdopodobnienie roszczenia.
Jeśli szukasz pomocy w zakresie prowadzenia spraw o alimenty - zapoznaj się z ofertą naszej kancelarii na stronie: https://adwokat-migus.pl/uslugi/prawo-rodzinne/alimenty-na-dziecko.
Wniosek o alimenty z zabezpieczeniem najlepiej jest złożyć w pozwie. Obok głównego żądania o świadczenie alimentacyjne wnosi się również o ich zabezpieczenie na czas trwania postępowania. Dokument należy złożyć do sądu pierwszej instancji, w którym toczyć się będzie sprawa.
We wniosku muszą znajdować się niezbędne informacje, takie jak:
Warto zaznaczyć, że wniosek o zabezpieczenie alimentów nie wymaga wnoszenia żadnych opłat sądowych.
Kwota zabezpieczenia powinna (i jest) z reguły niższa od dochodzonej kwoty alimentów. Zdarza się, że zabezpieczenie alimentacyjne, zasądzone przez sąd odpowiada kwocie docelowych alimentów.
Gdyby zdarzyła się sytuacja, że kwota na zabezpieczenie alimentów będzie zbyt wygórowana i w ostatecznym wyroku zasądzone alimenty będą niższe, to strona przyjmująca świadczenie będzie zobligowana do zwrotu nadmiaru środków.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest rozpatrywany przez sąd bezzwłocznie, nie później niż w ciągu tygodnia od daty wpłynięcia wniosku. W sytuacji, kiedy wyrok jest pozytywny dla osoby składającej wniosek, to dodatkowo zyskuje ona gwarancję skuteczności przyszłego orzeczenia sądu w sprawie alimentów.
Warto w tym miejscu również nadmienić, że wydane przez sąd postanowienie o zabezpieczeniu alimentów to samodzielny tytuł wykonawczy. Ma zatem nadaną klauzulę wykonalności z urzędu. Dzięki temu w przypadku, gdyby osoba zobowiązana nie wywiązywała się z obowiązku alimentacyjnego, to można przeciw niej wszcząć procedurę egzekucji komorniczej.
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.