Separacja małżonków - Sprawy rodzinne
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Rozwód z orzeczeniem o winie nie jest popularną formą rozwiązania małżeństwa. Powodem jest długi czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy, trudne emocje towarzyszące postępowaniu i stopień jego skomplikowania. Zaangażowanie każdej ze stron podczas takiego procesu jest zazwyczaj ogromne i często wiążę się z negatywnymi konsekwencjami w sferze psychicznej i fizycznej. Dlatego podejmując decyzję złożenia pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie, należy się przede wszystkim starannie przygotować. Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie i jakie niesie ze sobą konsekwencje? O tym w poniższy artykule.
Rozwód z orzeczeniem o winie to postępowanie, podczas którego sąd bada stopień winy za rozpad związku małżeńskiego każdej ze stron. Choć samo pojęcie „winy” w polskim prawie nie posiada swojej definicji, można jednak określić kto ponosi odpowiedzialność za rozkład pożycia.
Wniesienie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie jest często wynikiem konfliktu między dotychczasowymi małżonkami, którego nie da się rozwiązać na drodze polubownej. Oprócz tego istnieją przesłanki, które najczęściej motywują jedną ze stron do zainicjowania takiej właśnie formy rozwiązania małżeństwa.
Najczęstszymi powodami orzeczenia winy jednego z małżonków są: zdrada, przemoc fizyczna, psychiczna lub ekonomiczna, alkoholizm i hazard.
Warto jednak pamiętać, że winę za rozpad małżeństwa trzeba udowodnić. Dowodami mogą być SMS’y, maile, zdjęcia, nagrania, notatki policyjne czy zeznania świadków.
Rozwód z orzeczeniem o winie otwiera małżonkowi (który nie został obciążony winą za rozpad związku) drogę do uzyskania alimentów na siebie. Wymaga to jednak udowodnienia, że rozpad małżeństwa znacząco wpłynął na pogorszenie się jego sytuacji materialnej.
Wbrew panującemu przeświadczeniu, rozwód z orzeczeniem o winie nie wpływa na podział majątku wspólnego małżonków. Każde z nich ma do niego takie samo prawo. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją sytuacje, kiedy „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.”1
Przed złożeniem pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie należy zadbać o skompletowanie odpowiedniej dokumentacji. Taka forma rozwiązania małżeństwa wymaga udowodnienia jednej ze stron odpowiedzialności za całkowity rozpad związku. W trakcie procesu sąd będzie weryfikował przedstawione dowody, dlatego trzeba zadbać o ich właściwe przygotowanie, przede wszystkim od strony formalnej. W tej sytuacji nieoceniona jest pomoc doświadczonego adwokata rozwodowego.
Pozew należy złożyć do sądu okręgowego, w okręgu którego znajduje się miejsce zamieszkania pozwanego małżonka lub ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Dodatkowo dokumenty wymagane przy takim pozwie, to:
Należy również pamiętać, że w pozwie należy oznaczyć strony, wskazać właściwy sąd i przedstawić swoje żądania.
Do najczęstszych przyczyn rozwodu z orzeczeniem o winie należą m.in.:
Sprawy rozwodowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych spraw rodzinnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że separacja stała się instytucją, którą zapomniano i stosowano niechętnie w stosunku do rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny jest jednak pojęciem szerszym, dotyczącym krewnych, osoby przysposobione i przysposabiających oraz małżonków, uregulowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Dochodzenie alimentów za czas przeszły, który obejmuje okres przed złożeniem pozwu, możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców kierując się dobrem dziecka.